Kolejarze krakowscy z duszpasterzem kolejarzy Archidiecezji Krakowskiej, ks. prałatem Grzegorzem Szewczykiem, duszpasterzem krajowym ks. Eugeniuszem Zarębińskim, moderatorem Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich, ks. Ryszardem Marciniakiem i Zarządem KSKP zaprosili kolejarzy, rodziny kolejarskie, władze kolejowe, emerytów, rencistów i wszystkich zainteresowanych do licznego udziału w XXII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kolejarzy do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach, która odbyła się tradycyjnie w drugą sobotę września, 14 września 2024 r.
Tegoroczne pielgrzymowanie przebiegało pod hasłem: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 10.00 rozważaniami drogi krzyżowej przy stacjach przed sanktuarium. Następnie uczestnicy mieli okazję, wysłuchać konferencji ks. Ryszarda Marciniaka „Jestem znakiem sprzeciwu dla świata”.
W Uroczystej Eucharystii z udziałem duszpasterzy kolejarzy o godz. 12.00 przewodniczył bp Jan Zając. W homilii bp Jan Zając nawiązał do obchodzonego w Kościele Święta Podwyższenia Krzyża. – Dziś jest ten dzień, kiedy podwyższamy Krzyż. To znaczy, podnosimy oczy na drzewo Krzyża, aby wpatrując się w Ukrzyżowanego być ogarniętym boskim przebaczeniem i uzdrowieniem – wyjaśniał.
Honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia mówił, że jak kiedyś, tak i dziś Krzyż staje się „znakiem sprzeciwu”. I to bardzo boli tych, którzy są przywiązani do znaku zbawienia. Boli każdego z nas, bo przecież trzeba stwierdzić: krzyż nie godzi w żadne uczucia religijne. Nikomu nie przeszkadza. Krzyż w szkole, w szpitalu, w urzędach, bo od tysiąclecia krzyż jest wkomponowany w polski krajobraz – mówił i dodał, że krzyż jest znakiem pojednania i miłosierdzia.
Pielgrzymka zakończyła się modlitwą Koronką do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00.
Opracowała: Barbara Kowalczyk KSKP Koło Katowice
Materiał fotograficzny od KSKP Koło Katowice